Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Honorowy Obywatel

W marcu 2002 roku, z okazji 271 rocznicy nadania praw miejskich Trzcianki, Rada Miejska Trzcianki przyznała prof. zwycz. dr hab. n. med. Jerzemu Alkiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzcianki.

 

Profesor był kierownikiem III Katedry Pediatrii i Kierownikiem Kliniki Pneumatologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wybitnym specjalistą z zakresu pediatrii, pneumonologii i aerozologii.

 

Jerzy Alkiewicz był ponadto członkiem wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Za całokształt działalności został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Miasta Poznania oraz Odznaką za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego.

 

Od roku 1971 prof. Alkiewicz był organizatorem i opiekunem naukowym Studenckich Obozów Naukowych „Trzcianka”, które gromadziły w naszym mieście  przedstawicieli szkół wyższych Poznania. Zespoły te zajmowały się m.in. badaniami związanymi z występowaniem chorób alergicznych u dzieci w Trzciance.

Honorowy Obywatel Miasta Trzcianki zmarł 15 lipca 2005 r.