Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Szlaki

Okolice Trzcianki sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Duże kompleksy leśne, jeziora, wyraźnie zarysowane potoki, tworzą atrakcyjny pejzaż dla turystów. Do wędrówki zachęcają też zabytki architektury rozsiane w pobliskich miejscowościach.

 

 

MIĘDZYNARODOWA TRASA ROWEROWA Euro Route R-1

 

Międzynarodowy szlak rowerowy R-1 rozpoczyna się w Bolougne nad kanałem La Manche i prowadzi przez Francję, Holandię, Niemcy i Polskę do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Na terenie Polski R-1 ma długość 675 km i biegnie od Kostrzynia nad Odrą przez Międzyrzecze – Międzychód – Krzyż – Trzciankę (Siedlisko – Trzcianka – Dłużewo – Łomnica – Kępa – Stobno) – Piłę – Białośliwie – Osiek nad Notecią – Koronowo – Elbląg – Fromborg do Gronowa. Na północną Wielkoposkę przypada 155,8 km. Trasa przebiega drogami o małym natężeniu ruchu, co znacznie podnosi jego atrakcyjność.


Pobierz przbieg Międzynarodowej Trasy Rowerowej Euro Route R-1 przez Polskę


Pobierz przbieg Międzynarodowej Trasy Rowerowej Euro Route R-1 przez Trzciankę


 

TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA – Odcinek Północny (TTR-N)

 

Stosunkowa łatwa trasa rowerowa, zapewniająca liczne atrakcje krajoznawcze i architektoniczne. Długość trasy liczy 200 km. W gminie Trzcianka rozpoczyna się we wsi Radolin i biegnie przez – Teresin – Trzciankę – Kochanówkę – Łomnicę – Kępę i Stobno.


Pobierz oznaczenie Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej – Odcinek Północny (TTR-N)


SZLAK CZERWONY

 

Trasa okrężna, wiodąca przez tereny położone na południe i zachód od Trzcianki. Jej długość wynosi 52 km i w 70% biegnie drogami o asfaltowej nawierzchni. Są to przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu samochodowego. Szlak przebiega przez najpiękniejsze krajobrazowo okolice Doliny Noteci oraz w pobliżu jezior Straduńskiego, Logo i Sarcz. Rozpoczyna się i kończy w Trzciance, a prowadzi przez Białą – Radolin – Radlinek – Kuźnicę Czarnkowską – Bukowiec – Jędrzejewo – Średnicę – Górnicę – Rychlik – Smolarnię – Straduń.


Pobierz przebieg trasy szlaku czerwonego


SZLAK NIEBIESKI

 

Regionalna trasa okrężna, umożliwiająca poznanie terenów położonych na północ i wschód od Trzcianki. Jej przebieg: Trzcianka – Sarcz – Gostomia – Rusinowo – Tuczno – Człopa – Wołowe Lasy – Trzcianka. Długość szlaku na terenie gminy wynosi 34 km. W trakcie wycieczki można zobaczyć drewniany kościół z XVII wieku, miasto o pogańskim rodowodzie (Człopa), kąpielisko nad jeziorem Liptowskim w Tucznie, szachulcowy kościół z XIX wieku oraz dwa kościoły neoromańskie.


Pobierz przebieg trasy szlaku niebieskiego