Uwaga! Strona archiwalna. Adres aktualnego serwisu: www.trzcianka.pl
Turystyka
Home TURYSTYKA

Lokalna Grupa Działania


PDF Drukuj Email
Gmina Trzcianka leży w północno-zachodniej części Wielkopolski, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Noteckiej.
Ponad połowę powierzchni gminy zajmują lasy, stawy i jeziora. Największe tworzą rynnę ciągnącą się przez około 10 km od Smolarni po Trzciankę, są to: J. Straduńskie (116 ha), J. Logo (60 ha), J. Sarcz (54 ha) i J. Okunie (10 ha).

Najpiękniejsze krajobrazowo obszary znajdują się w okolicach Doliny Noteci oraz kompleksu lasów w Puszczy nad Drawą. Szczególnie cenne przyrodniczo fragmenty lasów występują nad Bukówką i w okolicach Rychlika, gdzie w starym parku dworskim (w pobliżu stawu piętrzącego wodę i ruin folkusza) na powierzchni 2,5 ha rosną pomnikowe drzewa.


Parki dworskie ze starym drzewostanem znajdują się również w Białej, Niekursku i Dłużewie. Niedaleko Smolarni, na trasie leśnej ścieżki dydaktycznej "Nad Bukówką" występują fragmenty lasów pierwotnych z drzewami liczącymi od 100 do 300 lat. Wśród nich wyróżnia się 500-letni dąb "Wojtek" o imponującym obwodzie pnia - 740 cm.

Wędrując po trzcianeckiej ziemi, wśród zdrowych lasów i pięknych krajobrazów, warto zwrócić uwagę na zabytkowe zagrody, kościoły, kapliczki, stare cmentarze, jak również elementy małej architektury, studnie, dzwonnice, urządzenia melioracyjne i tamy.

Malownicze tereny, położone wśród lasów nad czystą wodą, nieskażone środowisko, bogata flora i fauna, stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku na łonie natury. Sprzyja temu rozwijająca się baza turystyczna. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, jeździectwa, turystyki pieszej i rowerowej, a okoliczne lasy kuszą bogactwem jagód i grzybów.
 
loader

WYRÓŻNIENIA

MIASTO I GMINA TRZCIANKA

Nieautoryzowane wykorzystanie materiałów znajdujących się w obrębie witryny www.trzcianka.pl
bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Urzędu Miejskiego Trzcianki jest zabronione.