Uwaga! Strona archiwalna. Adres aktualnego serwisu: www.trzcianka.pl
Obchody 11 listopada w Trzciance
Home Aktualności Obchody 11 listopada w Trzciance

Lokalna Grupa Działania

Click on the slide!

O niepodległości w Siedlisku

Trzcianecki Dom Kultury, w czwartek, 30 października br., gościł w swoich progach…

więcej...
Click on the slide!

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Trzcianki

W piątek, 7 listopada br., trzcianeccy radni spotkali się na 68. - ostatnim posiedzeniu…

więcej...
Click on the slide!

Obchody 11 listopada w Trzciance

Większość mieszkańców Trzcianki ma to szczęście, że od urodzenia funkcjonuje w wolnym i demokratycznym kraju     więcej...

Click on the slide!

„Barwy jesieni” według przedszkolaków

Dnia 6 listopada br. w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się VII…

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Obchody 11 listopada w Trzciance PDF Drukuj
Wpisany przez Ewa Sarna   
środa, 12 listopada 2014 09:46

Większość mieszkańców Trzcianki ma to szczęście, że od urodzenia funkcjonuje w wolnym i demokratycznym kraju, w którym każdemu człowiekowi przysługują podstawowe prawa i  swobody obywatelskie.  Tym trudniej jest nam sobie wyobrazić, że kiedyś było inaczej, a nasi dziadkowie i pradziadkowie żyli w Polsce zniewolonej, Polsce okupowanej przez trzy wrogie mocarstwa.


Doceniając fakt, iż obecnie możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw oferowanych nam przez suwerenne państwo, corocznie z wielką powagą i szacunkiem obchodzimy kolejne rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Zgodnie z zapoczątkowanym w zeszłym roku zwyczajem, również tegoroczne uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance – ks. Wawrzyniec Skraba MS. Każdy, kto zdecydował się uczestniczyć w nabożeństwie, przy wejściu do Kościoła obdarowywany był symbolicznym kotylionem w barwach narodowych, wykonanym własnoręcznie przez  uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance.
Zaraz po odświętnej Sumie, którą muzycznie wzbogacił chór TDK „Pasjonata” i Trzcianecka Orkiestra Dęta, nastąpiło złożenie kwiatów w dwóch miejscach pamięci: pod obeliskiem upamiętniającym 250. rocznicę Nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki i pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy. Podniosły klimat i powaga rocznicy były odczuwalne, zarówno podczas składania przez delegacje wiązanek, jak i podczas uroczystej Mszy.
Najbardziej widowiskowy był jednak wspólny przemarsz główną ulicą miasta, którego najważniejszym elementem była 20-metrowa flaga Polski – dumnie niesiona przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dodatkowego splendoru całości dodawał udział w pochodzie członków Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Chełmna. Całość dopełnił liczny udział mieszkańców miasta i pocztów sztandarowych.  
Następnie wszyscy udali się do Parku 1 Maja, gdzie zaplanowano główną część uroczystości. Tutaj, po odegraniu hymnu narodowego, głos zabrał Burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości i trzcianecczan. Włodarz przypomniał, że listopadowe święto jest tak szczególne i wyjątkowe, głównie z tego względu, iż odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości, po 123 latach niewoli - było spełnieniem marzeń kilku pokoleń naszych rodaków.
Aby zaakcentować radosny wydźwięk rocznicy, Zespół TDK „Małolaty” wraz z Chórem „Pasjonata” zaprosili do muzycznej biesiady – w trakcie której nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. A zaraz po nich odbył się zapierający dech w piersiach pokaz, podczas którego jeźdźcy z Pomorskiej Brygady Kawalerii zaprezentowali szereg swoich umiejętności. Formacja od wielu już lat kultywuje tradycje 8 Pułku Strzelców Konnych, którzy słynęli z doskonale wyszkolonych ułanów. Przygotowana przez nich inscenizacja, robiła duże wrażenie. Słuchając opowieści lektora widzowie obejrzeli efektowny pokaz umiejętności grupowej jazdy konno, pokaz walki, woltyżerki  i władania białą bronią.
W tym roku na podziwiających listopadowe atrakcje widzów – czekała dodatkowa atrakcja. A była nią pyszna, gorąca i sycąca grochówka, którą każdy bezpłatnie mógł się posilić.

 

 
loader

WYRÓŻNIENIA

MIASTO I GMINA TRZCIANKA

Nieautoryzowane wykorzystanie materiałów znajdujących się w obrębie witryny www.trzcianka.pl
bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Urzędu Miejskiego Trzcianki jest zabronione.